بهترين مکان‌های مناسب برف بازی در تهران کدامند؟

برای شناختن بهترين نقاط برای برف بازی در تهران و اطراف آن با ما همراه شويد تا شما را با اين مناطق آشنا کنيم. در اين مقاله به معرفی مناطق کوهستانی و ییلاقی، پارک ها و بوستان ها و پيست های اسکی اطراف تهران که مناسب برای برف بازی هستند، پرداخته‌ايم.

بهترين مکان‌های مناسب برف بازی در تهران کدامند؟

بهترين مکان‌های مناسب برف بازی در تهران کدامند؟

کن
شمشک
گرمابدر

کن

منطقه کن سولقان یکی از معروف‌ترين ييلاق‌های اطراف شهر تهران است که در شمال غرب پايتخت و در منطقه پنج قرار دارد و به دليل قرار گرفتن در دامنه‌های البرز، از آب‌وهوایی بسيار خنک در تابستان و سرد و بارانی در پاييز و بهار برخوردار است. موقعيت جغرافیایی اين منطقه از تهران باعث می‌شود فصل سرد و پربرف در آن از اواخر پاييز شروع شود و تا اوايل بهار نيز در بخش‌های مختلف اين مسير می‌توان نشانه‌هایی از برف ديد.

در بيشتر اوقات زمستان دره کن و روستاها و ييلاق‌های اطراف آن پوشيده از برف و مناسب برای برف بازی است. در روزهای پر بارش پايتخت، مسير دسترسی به کن-سولقان مسدود می‌شود و بخش‌هایی از رودخانه کن و آبشارهای اطراف اين منطقه يخ می‌بندند. در اطراف روستای کن جاذبه‌های طبیعی بسیاری وجود دارند که برای علاقه‌مندان به فعاليت در روزهای برفی بسيار جذاب است.

آبشار سنگان در نزدیکی روستای رندان، در فصل زمستان يخ می‌زند و این آبشار از برجسته‌ترين جاذبه‌های منطقه کن در فصل زمستان به شمار می‌رود
پيمودن مسير کوهستانی در اطراف کن در کوه های کوهسار، پياده روی در دره دوچناران، برف بازی در روستاهای ورديج و واريش و لذت بردن از منظره رودخانه برفی در مسير جاده کن، از لذت‌بخش‌ترين تفريح‌های يک روز برفی در کن هستند. با گذشتن از روستای سولقان و ادامه مسير، به روستای رندان خواهيد رسيد. آبشار نزدیک به این روستا، با نام آبشار سنگان، در فصل زمستان به‌صورت یخی در می‌آيد. کوهنوردان بسیاری برای بازديد از آبشار سنگان در زمستان به اين منطقه می‌روند. روستاهای دیگری نيز در منطقه کن قرار گرفته‌اند که در فصل زمستان بسيار تماشایی و مناسب برف بازی می‌شوند.

شمشک

شمشک یکی از قديمی‌ترين ييلاق‌های شمال شرق تهران است که به دليل قرار گرفتن یکی از حرفه‌ای‌ترين پيست‌های اسکی نزديک تهران در آن، طرفداران بسیاری بين ساکنان پايتخت دارد. پيست شمشک در نزدیکی روستای شمشک و در فاصله حدودی ۵۰ کيلومتر از شهر تهران، پس از منطقه فشم قرار دارد.

اگر از علاقه‌مندان ورزش مهيج اسکی و ساکن تهران هستيد، می‌توانيد برای گذراندن يک روز برفی لذت‌بخش در شمشک، از امکانات اين پيست مانند تله سيژ، تله اسکی بشقابی و تله اسکی چکشی استفاده کنيد. اين منطقه از طرف فدراسيون اسکی به‌عنوان یکی از پيست‌های بين‌المللی ايران معرفی شده است و در طول زمستان مسابقه‌های متعددی در آن برگزار می‌شود. پيست شب شمشک با نورپردازی زيبا از ساعت ۱۸ تا ۲۲ فعاليت دارد. پيست آفتاب، مهتاب و پيست مخصوص آموزش افراد مبتدی از ديگر بخش‌های منطقه شمشک هستند. به خاطر داشته باشيد، چنانچه علاقه‌مند به اسکی کردن در پيست شمشک هستيد، قبل از ورود به منطقه وسايل و تجهيزات لازم اسکی را همراه خود ببريد و توصيه‌های هواشناسی را نيز جدی بگيريد.

منطقه شمشک و پيست آن نه‌تنها برای علاقه‌مندان ورزش اسکی مناسب است، بلکه با وجود هتل‌های زيبا و طبيعت زمستانی بکر می‌تواند مقصدی مناسب برای سفرهای يک يا چند روزه در نزدیکی تهران باشد. بهترين زمان برای لذت بردن از تفريح‌های برفی در شمشک از اواخر آذرماه آغاز می‌شود و تا اواسط فروردين ماه ادامه دارد.

گرمابدر

گرمابدر از ديگر روستاهای ییلاقی تهران در بخش رودبار قصران است و در منطقه شمیرانات قرار دارد. اين منطقه خوش‌آب‌و‌هوا در طول زمستان، فصلی پر بارش و پربرف را تجربه می‌کند. اين منطقه به دليل نزدیکی به تهران و قرار گرفتن در مسير دسترسی به دشت لار و ورجين در طول سال میزبان گردشگران بسیاری است. در طول زمستان به دليل طبيعت سفيدپوش اطراف گرمابدر و مسير کوهستانی آن، کوهنوردان و گردشگران برای صعود به کوه و برف بازی به اين منطقه می‌روند.

روستای گرمابدر در نزدیکی فشم، لواسان و شمشک قرار دارد و بخش قابل‌توجهی از طبيعت اطراف اين روستا، منطقه حفاظت‌شده است که جنگلبانان اجازه ورود به آن را بدون مجوز نمی‌دهند. فضای باز اطراف روستای گرمابدر برای برف بازی و سر خوردن روی برف بسيار مناسب است.