نکات لازم برای شست و شوی فرش در خانه

نکات لازم برای شست و شوی فرش در خانه ، با اینکه فرش مثل سرامیک نیاز به نظافت کردن روزانه ندارد ، اما نیاز است که سالانه یا هر 18 ماه یک بار برای شست و شو به قالیشویی سپرده شود. حتی اگر روزانه آن را جارو بزنید، باز هم نیاز است که به قالیشویی فرستاده شود .

نظافت مرتب فرش باعث افزایش عمر آن می شود و فواید دیگری مانند: کاهش آلرژی، تازه تر شدن و جلوگیری از انتشار بیماری ها را به همراه دارد. فرش ها باید بسیار حرفه ای شسته شوند. با اینکه افراد بسیاری برای اینکه در هزینه های خود صرفه جویی کنند، خودشان اقدام به شست و شوی فرش می کنند. اما این کار با وجود اینکه راهی ارزان است اصلا روش خوب و کارآمدی نیست و به وقت و زحمت زیادی نیازمند است. ممکن است فرش توسط شست و شوی افراد غیر حرفه ای خراب شود. این موضوع باعث به وجود آمدن هزینه های بسیاری می شود. زمانی که خودتان می خواهید فرش را بشویید، سه مورد باعث خراب شدن فرش می شود که هرگز نباید آن ها را فراموش کنید.
1- استفاده از شامپو فرش بیش از حد لازم
2- قرار دادن وسایل بر روی فرشی که هنوز خیس است
3- خیس کردن بیش از اندازه فرش
استفاده بیش از اندازه از شامپو فرش در شستشو باعث خراب شدن فرش می شود. همچنین خیس نبودن فرش به مقدار کافی نیز دلیلی است برای خراب شدن فرش. شستن فرش در خانه، امری بسیار اجتناب ناپذیر است. به همین خاطر فرش ها باید در قالیشویی و به شکل حرفه ای شسته شوند. اگر سریعاً و به خوبی مواد کثیفی که بر روی فرش ریخته شده تمیز نشود، با گذشت زمان دیگر آن مواد پاک نخواهند شد و به همین صورت فرش کثیف می ماند.
وقتی فرش بیش از اندازه خیس می شود، آب زیادی را به خود جذب می کند. همین موضوع باعث از بین رفتن رنگ فرش می شود. حتی بعضی از فرش ها به همین دلیل پاره می شود. زمانی که پشت فرش خیس می شود، به سختی می توان آن را خشک کرد و همچنین باعث شده تا فرش بد فرم شود و باد کند. قرار دادن وسایل سنگین بر روی فرش خیس آخرین موردی است که در هنگام شستشوی فرش در خانه باعث خرابی فرش می شود. خیلی از وسایل چوبی وقتی که با فرش خیس تماس پیدا می کنند، رنگ خود را از دست می دهند و فرش رنگ این وسایل را به خود جذب می کند.