آشنایی با سیستم عامل آندروید (بخش دوم)
آشنایی با سیستم عامل آندروید (بخش دوم)

آشنایی با سیستم عامل آندروید (بخش دوم)، سیستم عامل اندروید با وجود اینکه یک سیستم‌عامل همه‌گیر محسوب می‌شود، اما بسیاری از مفاهیم آن، به خصوص برای کاربران معمولی، می‌تواند گیج‌کننده باشد. به همین خاطر، در ادامه به تعدادی از سوالات رایج پیرامون این سیستم‌عامل، پاسخ می‌دهیم.

اندروید اوریو چیست؟

یکی از سوال‌هایی که در ذهن کاربران شکل می‌گیرد این است که اندروید نوقا و اوریو چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ به‌طور خلاصه و مفید باید بگوییم که گوگل هرساله نسخه‌ی جدیدی از اندروید را عرضه می‌کند. هر نسخه‌ی جدید اندروید دچار تغییراتی می‌شود و معمولا ویژگی‌های جدیدی را به ارمغان می‌آورد. از آنجایی که بیشتر گجت‌های اندرویدی امکان دریافت نسخه‌های جدید را ندارند، به همین خاطر همواره نسخه‌های مختلفی از اندروید مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اندروید ۸ اوریو جدیدترین نسخه‌ی اندروید محسوب می‌شود و انتظار داریم که در کنفرانس I/O گوگل در اردیبهشت ۱۳۹۷، شاهد معرفی اندروید ۹ باشیم. از سال ۲۰۰۹، نسخه‌های اندروید با نام شیرینی‌ها و به ترتیب حروف الفبا نام‌گذاری شده‌اند. از آنجایی که نام اندروید ۸ «اوریو» (Oreo) بوده، پس قاعدتا نام اندروید ۹ باید با حرف P آغاز شود.

اندروید گو یا اندروید وان چیست؟

اگر اهل استفاده از گوشی‌های میان‌رده و پایین‌رده باشید، احتمالا گوش‌تان به عبارت‌های اندروید «گو» (Go) و اندروید «وان» (One) خورده است. اندروید گو یک نسخه از اندروید خالص است که برای سخت‌افزارهای ضعیف تنظیم شده است. مدت‌زمان زیادی از عرضه‌ی اندروید گو نمی‌گذرد و تمرکز این سیستم‌عامل عمدتا معطوف به گجت‌های پایین‌رده در بازارهایی مانند هند و برزیل است. از سوی دیگر، اندروید وان سابقه‌ی بیشتری از اندروید گو دارد و می‌توان آن را نسخه‌ی سبک‌تر اندروید خالص به‌حساب آورد. با وجود عرضه‌ی اندروید گو، اندروید وان هنوز از رده خارج نشده و گوشی‌هایی مانند اچ‌تی‌سی U11 Life و Moto X4 از این نسخه‌ی اندروید بهره می‌برند.

پوسته‌ها و رابط‌های کاربری سازندگان

اندروید سیستم‌عامل انعطاف‌پذیری محسوب می‌شود و بیشتر سازندگان گوشی‌ها با بهره‌گیری از این مشخصه، تغییراتی را در رابط کاربری اندروید گوشی‌هایشان اعمال می‌کنند. هرکدام از شرکت‌ها در این زمینه از رویکردهای متفاوتی بهره می‌برند. از بین این رابط کاربری‌ها می‌توانیم به رابط کاربری Sense UI از شرکت اچ‌تی‌سی و رابط کاربری EMUI از شرکت هوآوی اشاره کنیم. در رابط کاربری Sense UI شاهد تغییر انقلابی‌ای نیستیم و فقط چند عنصر به اندروید خالص اضافه شده است. اما از آن‌طرف هوآوی در رابط کاربری EMUI تغییرات گسترده‌ای را اعمال کرده که ظاهر و حس و حال جدیدی به اندروید بخشیده است.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که چنین تغییراتی فقط به‌صورت ظاهری هستند و سیستم عامل اندروید این گوشی‌ها از بنیان و اساس یکسانی بهره می‌برند. با این وجود، اگر می‌خواهید هرچه سریع‌تر به‌روزرسانی‌های امنیتی و نرم‌افزاری گوگل را دریافت کنید، بهتر است که به استفاده از گوشی‌های مجهز به اندروید خالص، مانند گوگل پیکسل یا مجهز به اندروید وان روی بیاورید. چنین گوشی‌هایی قادر به دریافت مستقیم به‌روزرسانی‌های گوگل هستند. اما گوشی‌هایی که از اندرویدهای خالص بهره نمی‌برند، عموما چنین به‌روزرسانی‌هایی را خیلی دیرتر دریافت می‌کنند. دلیل این موضوع این است که شرکت‌های سازنده ابتدا باید این به‌روزرسانی‌ها را با توجه به اندروید گجت خود تطبیق دهند و بعد از انجام این کار و آزمایش‌های مربوطه، می‌توانند آن را ارائه کنند.

چنین موضوعی شاید از لحاظ امنیتی خبر خوبی نباشد، اما این رابط‌های کاربری مزیت‌هایی هم دارند. هرکدام از این رابط‌های کاربری ویژگی‌هایی را به ارمغان می‌آورند؛ ویژگی‌هایی که اندروید خالص از آن‌ها بی‌بهره است. به‌طور مثال می‌توانیم به اپلیکیشن مدیریت موبایل موجود در EMUI اشاره کنیم که در مقایسه با بیشتر اپلیکیشن‌های مشابه موجود در گوشی‌های دیگر، برتری محسوسی دارد. در همین زمینه نباید رابط کاربری گوشی‌های گلکسی سامسونگ را از قلم بیندازیم که می‌تواند عملکرد اپلیکیشن‌ها را با توجه به سخت‌افزار سامسونگ بهینه‌سازی کند. در نهایت انتخاب هرکدام از این رابط‌های کاربری به سلیقه‌ها و اولویت‌های شخصی کاربر برمی‌گردد و به همین خاطر توصیه می‌کنیم که قبل از خرید گوشی، چنین مواردی را در نظر بگیرید.